Poradnik naszego autorstwa dla rodziców ukazał się w pierwszym numerze magazynu Bliżej Przedszkolaka.
DZIECI W OBIEKTYWIE
Fotografia dziecięca to nie tylko świetna zabawa, ale także
spore wyzwanie, szczególnie dla tych, którzy nie mają doświadczenia
w tym temacie. Wystarczy jednak przestrzegać kilku prostych zasad,
abyśmy później z satysfakcją patrzyli na zdjęcia naszych pociech.
Pamiątka dzieciństwa
Fotografując dziecko od najmłodszych lat, tworzysz piękną pamiątkę z jego dzieciństwa, rejestrując każdą zmianę w jego rozwoju.
Ważniejsze przy tym jest towarzyszenie dziecku z aparatem, obserwacja nowych zachowań i emocji, niż skupianie się na aspektach technicznych i czysto fotograficznych. Miej aparat zawsze pod ręką, bo nigdy nie wiadomo jak wyjątkowy moment uchwycisz. Ważna jest cierpliwość i spontaniczność.
Z doświadczenia wiemy, że nawet podczas aranżowanych przez nas sesji fotograficznych, dzieci znacznie lepiej prezentują się na zdjęciach nie pozowanych. Fotografuj dziecko w codziennych sytuacjach. Pozwól mu zachowywać się naturalnie i swobodnie. Chociaż dzieci wyglądają najlepiej, gdy są wesołe, uwieczniaj nie tylko uśmiech i ładne miny, ale także jego szczere emocje.
Fotografowanie a wiek dziecka
W zależności od wieku dzieci, inaczej należy podchodzić do ich fotografowania. W różnym wieku inaczej się zachowują. Najłatwiej fotografować noworodki i niemowlaki. Możemy ułożyć je w dowolnym miejscu bez obaw, że uciekną nam sprzed obiektywu.
Fotografując staraj się robić więcej portretów, nie tylko zdjęcia całej sylwetki. Warto uwieczniać zainteresowanie otoczeniem skupiając uwagę na mimice. Dobre momenty na fotografowanie to sen maleństwa. Pamiętaj również o detalach. Sfotografowanie małej rączki czy nóżki będzie cudowną pamiątką. Fotografuj wszelkie widoczne zmiany w rozwoju dziecka, np. podnoszenie główki, pierwsze uśmiechy, sięganie po zabawki, samodzielne siadanie, raczkowanie czy stawianie pierwszych kroków.
Starsze dzieci wraz z wiekiem coraz trudniej fotografować ze względu na ich ruchliwość. Najtrudniej, gdy mają 2-3 lata. Są wtedy najbardziej aktywne, pełne energii. Potrzeba dużo wprawy, aby je uchwycić. Takie dzieci najchętniej fotografujemy podczas zabaw, w których siedzą. Posługujemy się różnymi gadżetami i zabawkami do sesji dziecięcych. Uwielbiamy fotografować dzieci we własnoręcznie wykonanym tipi. Gdy są skupione i siedzą w miejscu, łatwiej wykonać dobre zdjęcia. 4-latki i starsze dzieci są mniej spontaniczne. Częściej za to pozują i wygłupiają się przed aparatem.
Fotografuj z pozycji dziecka
To jedna z najważniejszych porad, które chcemy Ci przekazać. Niezależnie od wieku, fotografuj na wysokości oczu dziecka. Często popełnianym błędem jest fotografowanie z wysokości naszego, dorosłego, wzroku. Gdy fotografujemy najmłodszych, w większości przypadków, umieszczamy aparat na poziomie dostosowanym do ich wzrostu. Aby zdjęcia wyglądały lepiej wystarczy zniżyć się, czasami uklęknąć, a nawet usiąść. Rób wiele zdjęć
w różnych sytuacjach i z różnych perspektyw. Warto mieć również w pamięci zdanie znanego fotografa, Roberta Capy: „Jeżeli twoje zdjęcia nie są wystarczająco dobre, to znaczy, że byłeś za daleko”.
Szczegóły i tło
Jedną z trudniejszych rzeczy do opanowania przez fotografów amatorów jest kontrola, aby na zdjęciu nie pojawiały się niepotrzebne elementy rozpraszające uwagę od głównego obiektu, jakim jest dziecko. Podczas swobodnego, amatorskiego fotografowania nie potrzeba wiele, aby zdjęcia były lepsze. Wystarczy zwrócić uwagę czy w kadrze nie ma jakiś niepotrzebnych elementów, które później na zdjęciu będą ?wyrastać? z głowy czy z ciała dziecka, jak np. sprzęty gospodarstwa domowego, fragmenty mebli czy inni ludzie. Oczywiście podczas nieustawianego, spontanicznego fotografowania, gdy liczy się uchwycenie chwili, niepowtarzalnego momentu, nie zawsze jesteśmy w stanie uniknąć zbędnych elementów na zdjęciu. Czasami wystarczy jednak tylko delikatnie zmienić punkt, z którego fotografujemy, przesunąć się w jakimś kierunku, aby niepotrzebnych rzeczy było na zdjęciach jak najmniej. Szczególną uwagę podczas fotografowania trzeba zwrócić na to, aby nie pojawiały się na zdjęciach napisy, które mechanicznie i podświadomie czytamy. Łatwiej o kontrolę nad tłem i szczegółami w plenerze. Tutaj mamy więcej przestrzeni do fotografowania. Na zdjęciach w ramce prezentujemy Ci jak można sfotografować praktycznie tę samą scenę unikając przy tym zbędnych elementów.
ZDJĘCIE A: W prawym górnym rogu widzimy elementy architektury miejskiej. To zbędne elementy nic nie wnoszące do zdjęcia, rozpraszające uwagę.
ZDJĘCIE B: Drugie zdjęcie zrobiliśmy przybliżając się nieco do naszych małych modeli.
Sprzęt i oświetlenie
Trzeba poznać podstawowe zasady obsługi aparatu, które znajdziesz w instrukcji. Można tam znaleźć naprawdę cenne wskazówki, jak lepiej ustawiać aparat w różnych sytuacjach. Najlepiej unikać robienia zdjęć z wbudowaną lampą błyskową, a raczej wykorzystywać naturalne światło.
Zabawa w sesję fotograficzną
Podczas pozowanych sesji dziecięcych, jakie wykonujemy mamy większą kontrolę nad detalami i tłem. Ustawiamy dzieci w wybranych lokalizacjach wykorzystując przy tym gadżety i elementy dekoracyjne. Oprócz polecanego przez nas naturalnego, swobodnego i nieustawianego fotografowania, rejestrowania niepozowanego rozwoju dzieci, dobrą zabawą może okazać się zaaranżowanie sesji fotograficznej. Wystarczy trawnik w parku albo łąka. Przydać się może fragment jasnego materiału jak np. kocyk, na którym posadzimy dziecko, kilka ulubionych zabawek. Strój powinien być jednolity, bez wzorów i napisów. Najlepiej sprawdzają się stonowane, jasne, pastelowe kolory.
Jeśli fotografując będziesz pamiętać o wszystkich powyższych wskazówkach – udane zdjęcia gwarantowane.
Magda & Michał DWIESFERY.PL